ЗНАЧАЈ СПОРТСКЕ РЕКРЕАЦИЈЕ
У савременим условима живота и рада једно од најактуелнијих подручја физичке културе је подручје рекреације. Рекреација произилази из потребе друштва да се истраже и научно проуче специфичне везе између рада и осталих друштвених појава као и односа који утичу на психосоматски статус човека.
Значај спортске рекреације је у помоћи човеку, да се као биолошко, а пре свега друштвено биће прилагоди на промене које настају у условима живота са једне стране, и условима рада са друге стране, указујући на захтеве мотивисаности који произилазе из човекових личних потреба и интереса за очување здравља, виталности, успоравање процеса старења и лично расположење.
Активности које чине основну садржину слободног времена су: образовање, читање, дружење, шетње, физичке активности и друго. Стога, можемо рећи да је слободно време, онај дeо времена који, након одбитка времена трајања наведених активности, остаје на слободном располагању човеку и може бити искоришћено за личну организацију живота и рекреације.
Задаци спортске рекреације су:
- Моторичко-функиционални који подразумевају одржавање или (и) увећање основних (базних) способности попут: снаге, флексибилности, координације, издржљивости и гипкости.
- Здраствени подразумијевају редовну контролу физичког стања, редукција прекомерне исхране, алкохола, дувана…
- Психолошко-социјални задатак значи подизање нивоа емотивне стабилности, контрола стреса, интеракција у друштвени систем заједнице у којој индивидуа привређује.
Спортско рекреативни садржаји треба да буду тако организовани и реализовани да остварују позитивне ефекте на јачање међуљудских односа, пријатељства, поштовања и уважавања других, фер плеј односа, а с друге стране развијање самоцењења, осећаја поноса и оптимизма.