Вршњаци и слободно време
Вршњачка група је заједница у којој се уче норме понашања и вредности које увек не морају да се поклапају са вредносним системом одраслих али она представља нужан чинилац одрастања и социјализације. Вршњаци су за адолесценте значајни јер задовољавају осећај припадности, блискости и разумевања и неприсушан су извор информација о свету ван породице.
У периоду слободног времена млади добијају простор за дружење са вршњацима.У групи вршњака постиже се независност од контроле одраслих, одобравање и прихватање од стране оних који још нису одрасли и истичу се одређене вештине које доносе популарност. У тим групама постоји нови извор награда за одређено понашање и пружа сигурност заснованa на осећању прихваћености од стране других. Тако се стварају услови за даље напредовање и доказивање међу вршњацима али и у друштву одраслих.
Можемо разликовати два типа вршњачких група:
– формалне групе које окупљају децу и омладину у различите организације с различитим програмом и садржајима и имају важност за ширење и продубљивање занимања младих.
– неформалне групе у којима утицај вршњака на младе посебно долази до изражаја, у које се млади удружују и око којих се окупљају.
Средњошколски домови ученика пружају услове за квалитетно провођење слободног времена и задовољавање ученичких интересовања и креативности.
За разлику од формалних група које се формирају на основу унапред прописаних правила, у којима су функције и активности чланова формално одређене, неформалне групе настају и функционишу спонтано, без спољашњих притисака и захтева.